Takeda Club si Dojo Kamakura in Europa

World Work IBK

Sportivii celor doua cluburi nemtene de arte martiale full contact, Marius Caminschi si Mihai Lazar se vor antrena in primul sezon competitional in Olanda, Haga, la Honbu Kamakura, sediul international kyokushin budokai, sub conducerea legendarului luptator UFC Gerard Gordeau care dealugul timpului a antrenat numerosi campioni de K1 inclusiv pe Daniel Ghita si a antrenorului de Brazilian ju jitsu (BJJ) Duncan Smit.

Desigur, pe parcursul mai multor luni de zile, acestia vor participa in galele de cusca din Olanda in competitiile de mixed martial arts (MMA).

Cei doi sportivi au fost convocati de catre kancho Gerard Gordeau dupa ce acesta a venit in Piatra Neamt pentru a sustine stagiul de pregatire (pentru a patra oara consecutiv) in kyokushin budokai din luna noiembrie a anului trecut.

Au fost evidentiati ca sportivi cu potential in luptele de MMA si de aceea au fost alesi sa se antreneze impreuna cu luptatori consacrati din Olanda.

Caminschi si Lazar vor avea trei antrenamente pe zi, antrenamente ce cuprind lupta la sol, antrenamentul fizic de calire pentru acest sistem de lupta si desigur acele sparring-uri nimicitoare specifice MMA.

In aceeasi perioada, sensei Ionel Ionita si sensei Andi Neagu au fost invitati sa antreneze si sa se antreneze in Belgia, Brussels . Deplasarea o va face sensei Andi Neagu, care va ramane o perioada mai lunga de timp in Belgia, urmand ca sensei Ionita sa vina o data pe luna, deoarece are de pregatit sportivii nemteni din cadrul celor doua cluburi si de formare a lotului de juniori pentru Campionatul Mondial de Kyokushin din Ungaria din luna mai.

Valoarea sportivilor celor doua cluburi nemtene a crescut substantial de cand ne antrenam cu cei mai buni, amintind ca in anul 2011 cele doua cluburi au strans in palmares 23 de medalii la competitiile de arte martiale, singurii nemteni care au luptat in sistem MMA si in sistem thai box/muay thai, acest lucru demonstrand fara drept de apel profesionalismul si valoare pe care cei doi instructori Ionita Ionel de la Takeda Club si Neagu Andi de la Dojo Kamakura au reusit sa o aduca Artelor Martiale De Contact.

Vream ca sportivii nostri sa fie luptatori puternici, liberi in gandire si cu personalitate, si nu incastrati intr-o mentalitate comunista cum o practica majoritatea Federatilor din Romania. Daca nu ieseam in Europa sa ne antrenam cu profesionisti si sa invatam de la cei mai buni nu aveam rezultatele acestea si apreciera pe plan mondial. Exemple, Daniel Ghita s-a antrenat in Olanda, campioni nostri la box in Canada, tenismenii in America, etc.