"CUPA DUNARII" KICKBOXING - GALATI, 22.09.2012

Cupa Dunarii, Galati, 22.09.2012 (2)
Cupa Dunarii, Galati, 22.09.2012 (1)

In data de 22 septembrie 2012, la Galati, a avut loc Campionatul National de Kickboxing intitulat "Cupa Dunarii". Takeda Club s-a prezentat cu un lot de 3 sportivi antrenati de Shihan Ionel Ionita si Shihan Andi Neagu.

La acest campionat au fost prezenti un numar de aproximativ 150 sportivi din toata tara de la cele mai puternice cluburi din tara. Competitia a fost la un nivel ridicat din punct de vedere tehnic, toti sportivii dorindu-si sa plece acasa cu cate o medalie. Sportivii nostri au luptat cu daruire, castigand 3 medalii de argint. Am pierdut finalele datorita faptului ca sportivii nostri sunt antrenati intr-un stil mai dur si au punctat cu tehnici admise doar in galele de K-1, la aceasta competitie nefiind permise loviturile de genunchi si cot la cap.

Cei 3 sportivi sunt: Alex Lapusneanu (juniori,-42kg) medalie de argint, Tony Constantin (seniori,-75kg) medalie de argint si Alexandru Zaharia (seniori,-70kg) medalie de argint.

In prezent lotul nostru se pregateste pentru "Open Kyokushin Karate European Cup 2012" de la Arad care va avea loc pe data de 13 Octombrie 2012. Vom participa cu un lot format din 6 sportivi, iar in luna Noiembrie vom organiza primul campionat international in sistem "mixed martial arts" (MMA) in premiera pentru orasul Piatra Neamt. In aceasta competitie vor participa unii dintre cei mai buni luptatori din Ucraina, Ungaria, Belgia, Rusia, Olanda, Franta, Lituania, Polonia, Romania, Italia. Acest campionat se va numi "FIRE WARRIORS of CEAHLAU " fiind in premiera si pentru Romania si datorita faptului ca se vor aduna unii dintre cei mai buni luptatori din Europa, avand invitati pe legenda UFC Gerard Gordeau, campionul nostru K-1 Daniel Ghita, sensei Josef Laub - Ungaria, sensei Cezar Zugaj - Polonia, shihan Gilles Richard - Franta etc.

Sa amintim ca Takeda Club este singurul club din Romania care are deschise filiale in America, Canada, Italia, Anglia, Olanda, Egipt, Liban si Kuweit.